Kahramanmaraş 2 Şubesi

BAŞKAN FURKAN GÜVEN TAZELEDİ

Necip Fazıl Kısakürek Kültür Merkezinde gerçekleştirilen kongreye Adalet ve Kalkınma Partisi (Ak Parti) Kahramanmaraş Milletvekili Habibe Öçal, Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç, KSÜ Rektörü Prof. Dr. Niyazi Can, Onikişubat Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek ve Eğitim-Bir-Sen üyeleri katıldı. Tek liste ile gidilen 3. Olağan Genel Kurulda mevcut Başkan Prof. Dr. Hasan Furkan, güven tazeleyerek yeniden Eğitim Bir-Sen 2 Nolu Şube Başkanı oldu.

Kongre açılış konuşmasını yapan Ak Parti Kahramanmaraş Milletvekili Habibe Öçal, sivil toplum kuruluşlarının devleti kontrol eden en önemli mekanizmalar ve ülkelerin gelişmişliğinin göstergesi olduğunu vurguladı. “Eğitim-Bir-Sen’in ve Memur Sen’in bu ülkenin demokratikleşmesinde önemli bir yeri vardır.” diyen Öçal, kongrenin hayırlara vesile olması temennisinde bulundu.

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç ise “Memur Sen kurulduğu günden bu yana haksızlığa göğüs geren bir sendika olmuştur. Bizlerin bu sendika ile uzun yıllar beraberliğimiz vardır. Ülkemizin demokratikleşmesinde önemli başarı ve katkısı olan sivil toplum kuruluşu Memur Sen’dir. Kongrenin hayırlara vesile olmasını diliyorum. Hak ve hukuk mücadelesinde geri adım atmadan yoluna devam eden sendikamızın yanındayız.” ifadelerini kullandı.

Kongrenin hayırlara vesile olması temennisiyle konuşmalarına başlayan üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Niyazi Can, sivil toplum kuruluşlarının ülke gelişimine sağladığı katkılara vurgu yaptı. Rektör Can, “Ben her zaman sivil toplum kuruluşlarının önemine inanan biri olarak çalışma koşullarının iyileştirilmesi, huzurlu çalışma ortamının sağlanması için sendikacılığın geliştirilmesi gerektiğini düşünüyorum. Eğitim-Bir-Sen sendikacılık hareketini başlatan büyüklerimize ve bu güne gelmesinde emek veren arkadaşlarımıza şükranlarımı sunuyorum.” dedi.

Başkan Furkan, 3. Olağan Kongreyi yaklaşık 2,5 ay gibi yorucu bir süreçten sonra bugün gerçekleştirdiklerini belirterek; “Daha önce iş yeri temsilciliği ve delege seçimlerimiz oldu. Bugün 3. Olağan kongremizi yapmanın sevincini yaşıyoruz” dedi. 

Eğitim Bir-Sen Üniversitelerde 2009 yılında  yapılanmaya başladı. Yaklaşık 6 ay gibi kısa bir sürede şube olma sıfatını kazandıklarını belirten Başkan Furkan, şöyle konuştu: “Türkiye’de Erzurum’dan sonra ikinci şube olmayı başardık. Bu hem sendikamız hem de bizim açımızdan çok sevindirici bir durum. 2009 yılına kadar üniversite ortamının sıkıntılı olmasından dolayı insanlar üye olmaya bile korkuyordu. Ama biz, bu algıyı yıktık.”

Sendikanın aslında bir ihtiyaçtan doğduğuna  dikkat çeken Başkan Hasan Furkan, şu açıklamalarda bulundu: “Sendika, insanların çalıştığı ortamlarda yöneticilerin keyfi uygulamaları sonucunda, baskı ya da mobing gibi özlük haklarının kısıtlanması ile ortaya çıktı. 2009 yılına kadar Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi’nde çalışan sayısı 2 bini bile bulmazken; biz yaklaşık 500 üyeye  ekibimizle, bir ilki başardık. Personel ve üye sayısı bakımından Türkiye’de birinci olduk. Burada yöneticilerin baskısı sonucu insanların özgürlük arayışı bize olan ilgiyi artırdı. İnsanların haklarını savunma noktasındaki gayretimiz bize olan teveccühü dalga dalga artırdı ve çığ gibi büyümemizi sağladı. Sendikacılıkta kemiyet kadar keyfiyette önemlidir. Etkili bir üniversite şubesi olduğumuzu düşünüyorum. Yaptığımız mücadeleden dolayı Tüm Türkiye bizi tanır ve bilir.”

Oldukça coşkulu geçen kongrede yönetimin ana kademesinde değişiklik yaşanmadığını aktaran Furkan, “Denetleme ve disiplin kurullarında ve yedeklerde bazı takviyeler yaptık. Sendikacılığın okulu yok kolay öğrenilmiyor. Sendikacılık sahada ter akıtılarak, yorularak öğreniliyor. Yeni döneme tecrübe kazanmış arkadaşlarla devam etmeyi düşündük, uyumu tercih ettik” şeklinde konuştu.

 

Yapılan seçimler sonucu şube yönetimi şu isimlerden oluştu:

1- Şube Başkanı                                             : Prof. Dr. Hasan FURKAN

2- Şube Başkan Vekili                                   : Şaban SÖZBİLİCİ

3- Şube Bşk. Yrd. (Teşkilatlanma)                 : Ali DAĞ

4- Şube Bşk. Yrd. (Mali İşler)                       : Mahmut KILINÇKIRAN

5- Şube Bşk. Yrd. (Basın ve İletişim)            : Zülküf AYDEMİR

6- Şube Bşk. Yrd. (Eğitim ve Sosyal İşler)   : Ömer TEPEBAŞILI

7- Şube Bşk. Yrd. (Toplu Söz. ve Mevzuat) : Fatih AHRAZ